– dobré ubytovanie za prijateľné ceny –
Jazyk:

Tipy na výlet - Prešovský kraj

» » » tipy na výlet
» Prešovský kraj
Západ slunce nad Bukovskými vrchy z Runiny [Zväčšiť - nové okno]

Bukovské vrchy (NP Poloniny)

Málo navštěvované pohoří v severovýchodním cípu Slovenska. Rozlehlé bukové lesy, téměř nenarušená příroda, zubři, medvědi, vlci, klid. V údolích pod horami svérázné rusnácké vesnice s chráněnými dřevěnými kostely. Nejvyšší hora pohoří - Kremenec (1221 m) - tvoří trojmezí mezi Slovenskem, Polskem a Ukrajinou. Je turisticky přístupný po značených cestách stejně jako celý slovensko-polský hraniční hřeben. Od roku 1997 oblast chráněna jako Národní park Poloniny. Sousedí s polským Národním parkem Bieszczady a ukrajinským Užanským národním přírodním parkem. Dohormady tvoří mezinárodní biosférickou rezervaci Východní Karpaty. Nová Sedlica - nejvýchodnější obec Slovenska. Podhorské vesnice spojeny s civilizací nově opravenými silnicemi.
www: Duší Karpat - Bukovské vrchy (fotografie z regionu)
Osadné (vesnička na západním okraji Národního parku)
Fotografie a text: Robert Vystrčil, LevneUbytovani.net, 2005

Busov

Pohoří při polských hranicích v okrese Bardejov. Je součástí Nízkých Beskyd. Nejvyšší vrch se nazývá také Busov (1002 m). Mezi turisticky zajímavá místa patří minerální pramen Cigeľka a dřevěný kostelík ve Fričce. Na JV okraji lázně Bardejovské Kúpele.
www: Wikipedia - Busov (heslo z encyklopedie)
Text: Robert Vystrčil, LevneUbytovani.net.

Čergov

Pohoří na severu východního Slovenska ohraničené městy Bardejov, Prešov, Veľký Šariš, Sabinov a Plaveč, sahající až k polské hranici. Nejvyšším vrcholem je Minčol (1157 m). Mezi další významné hory patří Veľká Javorina (1098 m), Čergov (1050 m) a Lysá (1067 m). Pramení zde řeka Topľa. Zajímavé jsou zříceniny Hanigovského hradu. Významným centrem cestovního ruchu je lyžařský areál Drienica - Lysá u Sabinova.
www: Přechod pohoří Čergov (inspirace k výletu)
Text: Robert Vystrčil, LevneUbytovani.net.

Socha vojáka Švejka u pumpy na nádraží v Humenném [Zväčšiť - nové okno]

Humenné

Okresní město na východě Slovenska na soutoku řek Laborec a Cirocha. Právě údolí Cirochy tvoří předěl mezi okolními horami - Vihorlat a Laborecká vrchovina. Turistické východisko. Železniční uzel, vedle nádraží je postavena socha vojáka Švejka na památku jeho rozhovoru v Humenném (podle románu Jaroslava Haška). Humenský skanzen návštěvníkům představuje dřevěnou architekturu a život východních Karpat. Pěkné upravené centrální náměstí.
www: Humenné.net (výborný zdroj informací o Humenném)
Brekov.sk (obec u Humenného pod zříceninou Brekovského hradu)
Fotografie i text: Robert Vystrčil, LevneUbytovani.net

Monastier Krásny Brod - zřícenina kláštera (nahoře), přírodní rezervace Haburské rašeliniště (dole) [Zväčšiť - nové okno]

Laborecká vrchovina

Pohoří na severovýchodě Slovenska, součást Nízkých Beskyd. Rozkládá se na sever od měst Humenné a Snina a zahrnuje okolí i dalšího okresního města Medzilaborce. V severní části, při hranicích s Polskem, tvoří Chráněnou krajinnou oblast Východní Karpaty. Významné přírodní rezervace Palotské jedliny, Mokré lúky pod Čertižným, Haburské rašelinisko, Pod Demjatou. Nejvyšším vrcholem je Vysoký Grúň (904 m) na slovensko-polské hranici severně od osady Vyšná Jablonka. Hory jsou porostlé především listnatými lesy. Oblast je odvodňována řekou Laborec. Tato řeka přiřkla též označení regionu v okolí jeho horního toku - Laborecko. Dobré podmínky pro cykloturistiku a vhodné terény pro běžecké lyžování, významným východiskem je obec Čertižné. V zimě bývá dostatek sněhu, středisky lyžování jsou Danová, Palota a Borov. Lyžařské vleky najdete i ve vesničce Parihuzovce na východě oblasti, již v Bukovských vrších. V oblasti se setkáte s rusínsko - ukrajinským nářečím.
www: www.Laborecko.net (výborný zdroj informací o oblasti)
Fotografie: Stanislav Macinský, Laborecko.net. Text: R.Vystrčil.

Muzeum Andy Warhola, Medzilaborce [Zväčšiť - nové okno]

Medzilaborce

Okresní město na severovýchodě Slovenska, na soutoku říček Laborec a Vydraňka, v nadmořské výšce 326 m. Od státní hranice s Polskem vzdálené jen 11 km. Spojení do Polska umožňuje obnovená železnice přes Lupkovský průsmyk. Vlakové spojení též s městem Humenné. Ve městě se nachází známé Muzeum Andyho Warhola, jednoho z nejvýznamnějších umělců 20. století. Významná menšina Rusínů a Ukrajinců. V okolí města dobré lyžařské terény.
www: www.Medzilaborce.net (výborný zdroj informací o Medzilaborcích)
Fotografie: Stanislav Macinský, Medzilaborce.net. Text: R.Vystrčil.

Ondavská vrchovina

Pohoří na severovýchodě Slovenska. Nejvyšší výšky dosahuje v bodě Smilnianský vrch (750 m), který se nachází mezi obcemi Becherov a Smilno asi 5 km od hranice s Polskem. V jižních částech však kopečky mají pouhých 200 metrů. Zahrnuje okolí měst Bardejov, Svidník, Stropkov, Giraltovce a zasahuje až k Humennému a Vranovu nad Topľou. Významným turistickým centrem je vodní nádrž Velká Domaša. Oblast je odvodňována řekami Ondava a Topla. Smíšené lesy s loukami, pastvinami i zemědělskou půdou. Mezi zimní centra patří např. Šarbov, Medvedie, Nižný Komarník a Makovica.
www: (žádný odkaz)
Text: Robert Vystrčil, LevneUbytovani.net.

Plavba na pltích na rece Dunajec [Zväčšiť - nové okno]

Pieniny

Pieniny jsou nejmenším slovenským Národním parkem, nachází se na severu země u hranic s Polskem, jeho vznik je datován rokem 1967. Tvoří jej meandrující řeka Dunajec a okolní vápencové hory vytvářející výrazné krajinné dominanty (skalní věže, vyhlídky atd.). Velmi pestrá flóra. Oblíbenou atrakcí je splavování řeky Dunajec na tzv. pltích v 9km úseku Červený Kláštor - Lesnice, tyto dvě vesnice jsou hlavními východisky do oblasti. Obce plné rázovité architektury.
www: Pieniny.sk (průvodce po Pieninách, mapy, fota)
iPieniny.szm.sk (další informační web)
Pieniński Park Narodowy (polský národní park)
Fotografie: IPieniny.szm.sk. Text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net

Oddych na Domaši [Zväčšiť - nové okno]

Přehrada Domaša

Přehrada Domaša je vybudována na řece Ondavě v prostředí Ondavské vrchoviny, která je součástí Nízkých Beskyd. Leží mezi městy Vranov nad Topľou a Stropkov. Oficiálně je pojmenována jako vodní nádrž Velká Domaša, neboť níže na toku je postavena ještě vyrovnávací nádržka Malá Domaša. Poskytuje dobré podmínky pro provozování lodních sportů, rybolov, plavání, turistiku i cyklistiku. Dlouhá je přibližně 14 km a široká max. 3 km. Na březích je mnoho rekreačních středisek poskytujících ubytování, stravování i vyžití na plážích - Dobrá, Nová Kelča, Valkov, Holčíkovce, Poľany.
www: (žádný odkaz)
Foto: Penzion Tatra, Domaša - Valkov. Text: R. Vystrčil.

Slanské vrchy

Poměrně rozlehlé sopečné pohoří na východě Slovenska. Z východní i západní strany je obklopené nížinatým územím. Táhne se v délce asi 50 km od měst Prešov a Vranov nad Topľou jižním směrem až k hranicím s Maďarskem. Nejvyšším vrcholem je Šimonka (1092 m) poblíž obce Zlatá Baňa. Svahy hor jsou porostlé zpravidla listnatými lesy s jelení, srnčí a mufloní zvěří. Mezi lyžařská střediska patří Zlatá Baňa, Zamutov a Petrovce. V létě je navštěvovaná vodní nádrž Sigord a jezero Izra. Dopravně významný je Dargovský průsmyk na spojnici Košic s Michalovcemi. Významná ložicka drahých a barevných kovů. Raritní byla těžba drahého opálu, o ní informauje nová naučná stezka u osady Dubník (Dubnícke opálové baně). V dříve velmi známých lázních Herľany můžeme najít pozoruhodný přírodní Herliansky gejzír, z něhož stříká voda do výše 15 metrů po dobu 25 minut jednou za každých 33 hodin.
www: Slanské vrchy (výborný web věnovaný tomuto pohoří)
Text: Robert Vystrčil, LevneUbytovani.net.

Západ slunce nad Vihorlatem z Tibavy [Zväčšiť - nové okno]

Vihorlat

Dominantní pohoří sopečného původu na hranici Prešovského a Košického kraje, východní částí zasahuje až na Ukrajinu. Část pohoří tvoří ChKO. Vystupuje vysoko z Východoslovenské roviny, v obci Jovsa na jihu pohoří u Zemplínské Šíravy dosahuje pouhých 160 m n. m. Nejvyšším vrcholem je hora Vihorlat (1 075 m). Mnoho turisticky významných míst - přírodní jezero Morské oko v hloubi bukových lesů, sklaní vyhlídka na vrcholu Sninský kameň a další. Značené turistické i cyklistické trasy. Část pohoří je nepřístupná kvůli vojenskému prostoru.
www: Duší Karpat - Vihorlat (fotografie z regionu)
Karpaty.net - Vihorlat (stručný popis pohoří)
SAŽP - naučné stezky (průvodce stezkami okolo Morského oka)
Fotografie a text: Robert Vystrčil, LevneUbytovani.net, 2005

Chata pri Zelenom plese na úbočí Jahňacího štítu (nahoře), Štrbské pleso (dole) [Zväčšiť - nové okno]

Vysoké Tatry

Nejvýznamnější centrum cestovního ruchu Slovenska. Nejmenší velehory na světě. Oproti jiným mají výhodu, že lze za jeden den vystoupit z civilizace až na vrchol štítu a opět se do města vrátit. Nejvyšší pohoří Karpat. V roce 1949 byly vyhlášené za první národní park na Slovensku (TANAP), od roku 1993 s polskou částí Tater tvoříBiosférickou rezervaci UNESCO Tatry. Nejvyšším vrcholem je Gerlachovský štít (2655 m). Turisticky nejatraktivnější jsou Lomnický štít s lanovkou vedoucí až na jeho vrchol, Rysy, nejvyšší vrch Polska, a Kriváň, jedna ze slovenských národních hor. Známé jsou ledovcové doliny (např. Veľká a Malá Studená dolina) a plesa (Štrbské pleso, Skalnaté pleso). Hlavní turistická střediska tvoří jediné město pojmenované Vysoké Tatry (Starý Smokovec, Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica). Jsou propojena Tatranskou elektrickou železnicí s největším městem oblasti, Popradem. Východní část hor tvoří méně navštěvované vápencové Belianské Tatry se střediskem Ždiar.
www: Tatry.cz (dobré české stránky o turistice v Tatrách)
Vysoke-Tatry.sk (průvodce po Tatrách včetně map)
Vysoke-Tatry.info (encyklopedie Vysokých Tater)
Tatry.sk (server města Vysoké Tatry)
Vysoké Tatry - horolezecký průvodce (obsáhlý průvodce s nákresy)
Lanovky.sk - Skalnaté pleso (výborné info o lanovkách v tomto středisku)
Lanovky.sk - Štrbské Pleso (výborné info o lanovkách v tomto středisku)
Fotografie a text: Robert Vystrčil, LevneUbytovani.net, 2004