– dobré ubytovanie za prijateľné ceny –
Jazyk:

Tipy na výlet - Pardubický kraj

» » » tipy na výlet
» Pardubický kraj
Klášter Králíky [Zväčšiť - nové okno]

Klášter Hedeč v Králíkách

Klášter Hedeč nad Králíkami na mariánském poutním místě zvaném Hora Matky Boží je druhým největším poutním místem v Čechách a největším v rámci královéhradecké diecéze. Klášter navštěvují nejen poutníci, ale i mnoho turistů, ročně kolem 10 tisíc lidí. Nachází se zde i Památník obětem internace a možnosti zakoupení suvenýrů.
www: www.klasterkraliky.cz (oficiální stránky kláštera)
Foto: KlasterKraliky.cz.

Sestup z vrcholu Králického Sněžníku [Zväčšiť - nové okno]

Králický Sněžník

Třetí nejvyšší pohoří v ČR s nejvyšší horou stejného jména - Králický Sněžník (1424 m), na hranicích s Polskem, pojmenovaná podle města Králíky. Poměrně drsnou přírodu a nepříliš velký pronik civilizace ocení velcí milovníci přírodních krás. Území horstva je chráněno formou Národní přírodní rezervace. Známá socha slona nedaleko vrcholu je historickým mezníkem mezi Čechami, Moravou a Polskem. Ve vrcholové části se nalézá pramen Moravy, nejdelší moravské řeky. Nad obcí Stříbrnice turistická chata Návrší, jediná v české části hor. Největším lyžařským centrem je Horní Morava. Vleky fungují i kolem Starého Města pod Sněžníkem. Cyklostezky vedoucí i do Polska, např. přes horský přechod Kladské sedlo.
www: Sněžník.cz (pěkné stránky o tomto pohoří)
Horní Morava (obec Horní Morava, SKI centrum Sněžník)
Staré Město pod Sněžníkem (stránky podhorského města)
Fotografie i text: Robert Vystrčil, LevneUbytovani.net

Občerstvení horské služby na Pěticestí [Zväčšiť - nové okno]

Orlické hory - Chráněná krajinná oblast

Pohoří na hranicích Česka a Polska s nejvyšším vrcholem Velká Deštná (1115 m). Hlavními turistickými a lyžařskými centry jsou Deštné, Říčky, Rokytnice v Orlických horách a Čenkovice. Hojně navštěvovanými vrcholy jsou Šerlich se známou turistickou chatou v západní části hor a Suchý vrch ve východní části s blízkou dělostřeleckou pevností Bouda.
www: www.orlickehory.net (pěkné nadšenecké stránky o těchto horách)
www.orlickehory.cz (další informačně obsáhlý web)
Fotografie i text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net.

Vstupní objekt [Zväčšiť - nové okno]

Pevnost Bouda

Dělostřelecká tvrz Bouda je největší muzeum československého stálého opevnění na území České republiky. Byla vybudovaná v letech 1935 - 1938. Je zpřístupněna veřejnosti, můžete si tak projít několik kilometrů podzemních tras v masivu Suchého vrchu.
www: www.bunkry.cz/bouda (informace o pevnosti - otvírací doba,...)
Fotografie i text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net

Nahoře: Toulovcova rozhledna. Dole: Zámek Nové Hrady. [Zväčšiť - nové okno]

Toulovcovy Maštale

Mikroregion mezi Skutčí a Litomyšlí. Zahrnuje obce Bor u Skutče, Proseč, Poříčí u Litomyšle a další. Krajina nemá jednotný ráz, ale střídají se zde různé reliéfy povrchu a rozmanitá rostlinná skladba. Přírodní rezervace Maštale - skály, rokliny, mlok skvrnitý. Pivnická rokle, Střítežská rokle. Rozhledny - Toulovcova, Terezka, Borůvka. Rokokový zámek Nové Hrady. Mezi zajímavý turistický cíl patří též pískovcové sklepy ve Zderazi. Množství cyklostezek.
www: www.mastale.cz (mikroregion Toulovcovy Maštale)
Text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net. Foto: Toulovcovy Maštale

Fryšavská hájovna [Zväčšiť - nové okno]

Žďárské vrchy - Chráněná krajinná oblast

Nejvyšší část Českomoravské vrchoviny pojmenovaná podle největšího města v oblasti, Žďáru nad Sázavou. Největší výšky dosahuje vrcholem Devět skal (836 m). Malebná krajina plná mnoha roztroušených zapadlých osad. Zdejší terén je v zimě hojně využíván pro běžecké lyžování, centrem je Nové Město na Moravě s přilehlým areálem u Ski hotelu, kde se jezdí i závody světového poháru. V létě podmínky pro cykloturistiku. Mezi známá turistická střediska patří Tři Studně, Fryšava, Sněžné, Svratka a mnoho dalších vesiček. Pod Žákovou horou pramení řeka Svratka, v rybníku Velké Dářko začíná svoji pouť řeka Sázava. K letní rekreaci lákají i rybníky Medlov a Sykovec.
www: www.zdarskevrchy.cz (o životě a krásách tohoto kousku přírody)
www.nmnm.cz (Nové Město na Moravě, mapa upravovaných lyž. tras)
Fotografie i text: Robert Vystrčil, LevneUbytovani.net.