– dobré ubytovanie za prijateľné ceny –
Jazyk:

Tipy na výlet - Banskobystrický kraj

» » » tipy na výlet
» Banskobystrický kraj
Náměstí svaté trojice, v pozadí Kalvárie [Zväčšiť - nové okno]

Banská Štiavnica

Jedno z nejhezčích slovenských měst. Velký rozvoj sídla byl spojen především s těžbou stříbra. Historické jádro města spolu s technickými památkami v okolí je zapsané v seznamu kulturního dědictví UNESCO. Centrem města je Náměstí svaté Trojice s monumentálním morovým sloupem a sousoším. Ve městě Banské muzeum přírodě (skanzen) s možností fárat do podzemí i prohlídky povrchových expozic. Dominantou Banské Štiavnice je soubor barokních církevních staveb Kalvárie na kopci severně od města. V okolí na 40 malých vodních nádrží ("tajchy") vybudovaných pro zisk levné vodní energie potřebné při těžbě. Banská Štiavnica leží v centru Štiavnických vrchů tvořících Chráněnou krajinnou oblast.
www: Město Banská Štiavnica (oficiální stránky města)
Banská Štiavnica - neoficiální web (info o městě)
Fotografie: BanskáŠtiavnica.sk. Text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net

Muráňská planina [Zväčšiť - nové okno]

Muráňská planina

Horský celek jižně od východní části Nízkých Tater, od kterých oddělen řekou Hron. Turisticky mírně opomíjená náhorní plošina vystupující až o tisíc metrů nad okolní údolí. Chráněna od roku 1997 formou Národního parku (dříve ChKO). Charakteristické jsou husté lesy, vápencové skály, krasové jevy, pasoucí se koně. Nejvyšší výšky dosahuje v místě Fabova hoľa (1439 m). Turistickou atrakcí je nevelká zřícenina Muráňského hradu. Východisky do parku jsou městečka Muráň a Tisovec. Zajímavá železniční trať z Tisovce do Brezna překonávající obrovské převýšení formou zubačky.
www: Muráňská-planina.net (neoficiální stránky Národního parku)
Muráňská planina 1999 (informace o horách z roku 1999)
Ozubnicová trať Tisovec - Pohronska Polhora
Fotografie: Bohdan Dlouhý, muranska-planina.net. Text: R. Vystrčil

Pohled z vrcholu Chopku na Ďumbier [Zväčšiť - nové okno]

Nízké Tatry

Pohoří Nízké Tatry je dlouhé asi 80 km. Od roku 1978 chráněné jako Národní park. Táhne se od západu na východ, na sever spadá do údolí Váhu, na jih k údolí řeky Hron. Nejvyšším vrcholem je Ďumbier (2043 m), nejznámějším pak nedaleký Chopok (2024 m) s lanovkami z obou stran údolí. Východní část hor s vrcholem Kráľova hoľa (1946 m) je navštěvovaná méně. Největším zimním střediskem na Slovensku s infrastrukturou vysoké evropské úrovně je Jasná na severní straně Chopku. Turisticky atraktivní je Demänovská dolina s přístupnými jeskyněmi (Demänovská jeskyně svobody a Demänovská ledová jeskyně). Celý hřeben Nízkých Tater je rájem trekařů, turisti s krosnami jej přechází za 5 dní bez nutnosti tahat stan díky možnému spaní v útulnách.
www: NizkeTatry.sk (podrobný průvodce po Nízkých Tatrách)
Nízké Tatry - průvodce hřebenem (informace pro turisty)
Národní park Nízké Tatry (správa národního parku)
Kamenná chata (denně aktuální počasí z Chopku)
Jasná pod Chopkom (středisko evropské úrovně)
Lanovky.sk - Jasná (výborné info o lanovkách v tomto středisku)
Fotografie a text: Robert Vystrčil, LevneUbytovani.net, 2005

Výhled ze Sitna [Zväčšiť - nové okno]

Štiavnické vrchy

Největší slovenské sopečné pohoří plné smíšených lesů, umělých jezer a kulturních historických památek. Chráněné formou Chráněné krajinné oblasti Štiavnické vrchy. V centru pohoří historické město Banská Štivnica (UNESCO). Nejvyšším vrchem pohoří je Sitno (1009 m) se starým lesním porostem na jeho úbočí (Sitniansky prales). Z vysokých skalních stěn na jeho vrcholu široký kruhový rozhled. Množství malých vodních nádrží (tajchů) dnes využívaných k rekreaci. Z nich nejznámější je Počúvadelské jezero (Počúvadlianske jazero). V obci Vyhne přírodní rezervace chránící největší kamenné moře sopečného původu na Slovensku. Poblíž termální lázně Sklené Teplice.
www: Výlety po Štiavnických vrších (z webu Hiking.sk)
Počúvadlo (pěkné stránky obce u Počúvadelského jezera)
Hodruša - Hámre (obec mezi Banskou Štiavnicí a Žiarnovicí)
Svätý Anton (obec jižně od Banské Štiavnice)
Vrch Sitno (z neoficiálních stránek města Banská Štiavnica)
Kremnicko - Štiavnický mikroregion (region Adela)
Region Pohronie (regionální informační portál)
Fotografie: BanskáŠtiavnica.sk. Text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net

SkiPark Ružomberok [Zväčšiť - nové okno]

Velká Fatra

Lesnaté rozlehlé pohoří mezi městy Martin, Ružomberok a Banská Bystrica tvořící Chráněnou krajinnou oblast. Nejvyššího bodu dosahuje na vrcholu Ostredok (1592 m). Nejvýznamnějšími zimními středisky jsou Malinô Brdo nad Ružomberkem a Donovaly v dotyku Nízkých Tater. U Ružomberku osada Vlkolínec s dochovaným souborem 45 dřevěných domů zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Na jihu pohoří přístupná Harmanecká jeskyně. Ve městě Turčianske Teplice sezónní termální koupaliště.
www: Vlkolínec (součást webu NízkéTatry.sk)
Skipark Ružomberok (lyžařské středisko Malinô Brdo)
Ružomberok.sk (oficiální stránky města Ružomberok)
Turčianske Teplice (stránky města Turčianske Teplice)
Martin.sk (stránky města Martin)
Lanovky.sk - Malinô Brdo (výborné info o lanovkách v tomto středisku)
Fotografie: SkiPark.sk. Text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net

Vtáčnik [Zväčšiť - nové okno]

Vtáčnik

Klidné pohoří, které je součástí Slovenského středohoří. Jeho poloha se dá ohraničit městy Žiar nad Hronom, Handlová, Prievidza, Partizánske a Žarnovica. Je součástí ChKO Ponitří. Lesy, louky, pastviny, skalní útvary. Nejvyšší vrchol Vtáčnik (1346 m) poskytuje široké rozhledy do okolí. Lyžařským střediskem je např. Remata u Handlové. U obce Podhradí zřícenina hradu Sivý kameň z 13. století. Nedaleko Prievidze město Bojnice se známým zámkem a lázněmi.
www: Vtáčnik - dobre utajená krása (článek o pohoří z InZine.sk)
Turistika.cz - Vtáčník (stručně o horstvu)
Foto: Ľuboš Vodička, InZine.sk. Text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net