– dobré ubytovanie za prijateľné ceny –
Jazyk:

Tipy na výlet - Trenčiansky kraj

» » » tipy na výlet
» Trenčiansky kraj
Strážovské vrchy s částí Suľovských skal [Zväčšiť - nové okno]

Strážovské vrchy, Suľovské skály

Pohoří mezi řekou Váh (města Povážská Bystrica, Púchov, Iľava) a Malou Fatrou jižně od Žiliny. Tvoří Chráněnou krajinnou oblast Strážovské vrchy. Porostlé převážně smíšenými lesy s výrazným zastoupením buku a jedle. Nejvyšší horou je Strážov (1213 m), známější je Vápeč (956 m) na jihu pohoří s vápencovou homolí na jeho vrcholu. Nejatraktivnější oblastí jsou Suľovské skály na severu horstva s množstvím zajímavých skalních útvarů. Největšími lyžařskými středisky jsou obec Mojtín, Zliechov a rázovité Čičmany s unikátními srubovými dřevěnicemi a folklórem. Dobré podmínky pro cykloturistiku (MTB), paragliding i horolezectví (Manínská tiesňava u Povážské Bystrice). Na východě lázně Rajecké Teplice zaměřené na léčbu duševních onemocnění a nemocí pohybového ústrojí.
www: Suľovské skály (obsáhlý infoweb, turistické trasy)
Kúpele Rajecke Teplice (lázně Rajecke Teplice)
Čičmany (rázovitá obec Čičmany)
Rajecká dolina (stránky o místech v dolině říčky Rajčianka)
Púchov.sk (stránky města Púchov)
Fotografie: Sulov.sk. Text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net

Trenčínský hrad v noci [Zväčšiť - nové okno]

Trenčín

Krajské město, centrum středního Pováží s téměř 60 000 obyvateli. Historické centrum plné kulturních a církevních památek. Dominantou města je Trenčínský hrad z 11. století, na hradní skále historický římský nápis z 2. století. Město je obklopeno Strážovskými vrchy, Považským Inovcem a Bílými Karpaty. Lázně v nedalekém městě Trenčianske Teplice.
www: Město Trenčín (stránky města Trenčín)
Trenčínské muzeum (nejen o Trenčínském hradě)
Trenčianske Teplice (stránky lázeňského města)
Fotografie a text: Robert Vystrčil, LevneUbytovani.net, 2004

Vtáčnik [Zväčšiť - nové okno]

Vtáčnik

Klidné pohoří, které je součástí Slovenského středohoří. Jeho poloha se dá ohraničit městy Žiar nad Hronom, Handlová, Prievidza, Partizánske a Žarnovica. Je součástí ChKO Ponitří. Lesy, louky, pastviny, skalní útvary. Nejvyšší vrchol Vtáčnik (1346 m) poskytuje široké rozhledy do okolí. Lyžařským střediskem je např. Remata u Handlové. U obce Podhradí zřícenina hradu Sivý kameň z 13. století. Nedaleko Prievidze město Bojnice se známým zámkem a lázněmi.
www: Vtáčnik - dobre utajená krása (článek o pohoří z InZine.sk)
Turistika.cz - Vtáčník (stručně o horstvu)
Foto: Ľuboš Vodička, InZine.sk. Text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net